EKO semenarjenje lokalnih sort zelenjadnic

 

EKO semenarjenje lokalnih sort zelenjadnic

 

Naziv intervencije: IRP31 Podpora za projekte EIP

Naziv operacije: EKO semenarjenje lokalnih sort zelenjadnic

Trajanje: 25. 04. 2025 – 25. 04. 2029

Odobrena sredstva: 299.999,00 €

Projekt Evropskega inovacijskega partnerstva (EIP) je financiran v okviru intervencije IRP31 Podpora za projekte EIP iz Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023–2027.

Partnerji:

  • KGZS – Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto,
  • Grm Novo mesto – Center biotehnike in turizma,
  • ALLIUM, zaposlitveni center, z.o.o.,
  • Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta,
  • Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije,
  • ZAVOD ZRKP, zavod za razvoj kmetijstva in podjetništva,
  • KGZS – Kmetijsko gozdarski zavod Celje,
  • Kmetija Kelenc Monika,
  • Kmetija Tovornik Martina,
  • Kmetija Rogelj Alojz,
  • Kmetija Gorišek Milan,
  • Kmetija Redek Jernej,
  • Kmetija Verbič Veronika,
  • JARKOVIČ Gadova peč d.o.o.

Kratek opis

Povpraševanje po ekološki hrani se globalno povečuje, zato se povečuje tudi povpraševanje po kakovostnem in zdravem ekološkem semenskem materialu. V projektu, ki smo ga naslovili Eko semenarjenje lokalnih sort zelenjadnic (kratko EIP SEED4ORG) želimo prikazati pridelavo semen na ekološki, biodinamičen in konvencionalni način.  S projektom želimo poskrbeti za vključuje kmetij v pridelavo semen, ki jih stroka prepozna, da imajo ustrezne pridelovalne pogoje za semenarstvo. V začetku bomo poskrbeli za izobraževanje kmetov, organizirali ogled dobre prakse, spoznavanje z aplikacijo za beleženje fenofaz in zdravstvenega stanja semenic. V projektu bomo na več lokacijah semenili dve vrsti zelenjave. Odločili smo se za eno samooprašno vrsto – solata, ki jo je lažje semeniti. Ker je na slovenski sortni listi kar nekaj sort solat, ki jih pridelovalci ne poznajo jih v projektu  želimo seznaniti z lokalnimi sortami solat in njihovimi značilnostmi, ki lahko popestrijo ponudbo na lokalnem tržišču. Za drugo preskušano vrsto zelenjave smo izbrali eno težjo vrsto zelenjave, t.j. zelje, kjer seme pridelamo šele v drugem letu. Zelje je tudi zelo zanimiva zelenjava za trg in tradicionalna zelenjava širšega evropskega prostora. Obe vrsti zelenjave bomo tako semenili na ekološki, biodinamičen in konvencionalni način tudi zaradi previdnosti, da ne bi ostali brez semenskega materiala in da lahko ob zaključku poskusov na kmetijah opozorimo na težave, ki spremljajo pridelavo semena na ekološki način in predlagamo rešitve, ki bi bile v pomoč pri ekološki pridelavi semen. Spremljali bomo tudi pridelovalno okolje, zapleveljenost, število opraševalcev, in vremenske razmere.

Cilji:

Cilj projekta je izboljšanje pridelovalne verige ekoloških semen predvsem z izobraževanjem, z izdelavo temeljitih tehnoloških navodil po fenofazah semenic in promocija semenarstva v Sloveniji.  Cilj je pokazati, da se pridelava semen zelenjave z natančno agrotehniko, izpolnjevanjem pogojev in z vključevanjem ekološkega varstva zelenjave, izplača in da z ustreznimi postopki tudi v Sloveniji lahko pridelamo kakovostno seme zelenjave in da je pridelava lastnih semen nujna za suverenost samooskrbe z zelenjavo v Slovenji. Cilj projekta je tudi povečanje ozaveščenosti o uporabi ekološkega semenskega materiala v ekološki pridelavi, pomenu lastne pridelave semena na slovenskih kmetijah in pomenu znanja o semenarjenju za uspehe v tej panogi.

 

Pričakovani rezultati:

Pričakujemo, da bomo rezultat projekta pridelan kakovosten, kaljiv in čist semenski material lokalnih kultivarjev na več lokacijah kmetij v Sloveniji, katerega kakovost bo tudi ovrednotena oziroma uradno pregledana. Rezultat projekta bo raznovrsten fotografski material fenofaz semenic, zdravstvenega stanja posevka in izvajan agrotehnik pridelave semenic na različnih lokacijah pridobljen s pomočjo aplikacije na telefonih. Pripravili bomo tehnološka navodila za pridelavo semenic in njihovo zdravstveno varstvo na ekološki način. Izdelani bosta tudi kalkulaciji in izračunani lastni ceni za semenski material solate in zelja, kar bo pridelovalcem omogočilo lažjo odločitev za vključitev v pridelavo semen.

 

Povezave

- Spletna stran Evropske komisije, namenjena Razvoju podeželja

- Spletna stran Skupne kmetijske politike