Obvestilo sadjarjem o varstvu pred pozebo

Obvestilo sadjarjem o varstvu pred pozebo

Varstvo rastlin, Sadjarstvo  | 
Obvestilo sadjarjem o varstvu pred pozebo

Spoštovani,

Na prvi spomladanski dan nas je že obiskal prvi mraz, ki bi že lahko povzročil nekaj škode na pridelku sadja. Vendar do 15. maja, ko pregovorno pridejo zmrzlaki, je še daleč. Zato bom v obvestilu nanizala nekaj ukrepov, ki so se izkazali kot uspešne, pri krepitvi rastlin ob stresnih situacijah, kakršna je bila že danes.

Kot pozitivne izkušnje iz Sadjarskega centra Gačnik, lahko zapišemo slednje: 

V primeru slabega vremena med cvetenjem

Novagib 0,5 L/ha; 2 nanosa pri 50% in 90% odprtih cvetov

Kudos 0,5 kg/ha; 2 nanosa; drugi in tretji teden po polnem cvetenju

V primeru močnih poškodb zaradi zmrzali med cvetenjem

Novagib 0,5 L/ha v 24 -48 h

ponovite Novagib 0,5 L/ha ob koncu cvetenja

Kudos : 1 kg/ha 2- 3 tedne po polnem cvetenju

 

KARSIA PRIPOROČA:

1-2 dni pred nastopom stresa

•        kalijeva (K) foliarna gnojila

Proteoleaf v odmerku 4-5 kg/ha (400-500 g/hL) ali

Fertigonia UP5 v odmerku 4,0 kg/ha (400 g/hL) ali

Hascon M10AD v odmerku 5 L/ha (500 mL/hL) ali

Protifert Kalij v odmerku 3,5 L/ha (350 mL/hL)

 +

•        borova (B) foliarna gnojila

Karsia Bor v odmerku 1 L/ha (100 mL/hL) ali

Folibor L v odmerku 1-1,5 L/ha (100-150 mL/hL) ali

Protifert Bor v odmerku 2,5 L/ha (250 mL/hL)

 +

•        aminokisline

Protifert LMW v odmerku 4 L/ha (400mL/hL) ali

Drin v odmerku 1,5 L/ha (150 mL/hL)

 

Pri hruškah lahko uporabimo tudi regulator Florgib tablete v odmerku 10-12 tablet/ha (možno skupaj z aminokislinami). Če ne uspemo tretiranja opraviti pred zmrzaljo, ga opravimo najkasneje v roku 48 ur, za stimulacijo razvoja partenokarpnih plodov.

 

Za regeneracijo po nastalih poškodbah:

 

V najkrajšem možnem času uporaba Protifert LMW v odmerku 4 L/ha (400mL/hL) ali Drin v odmerku 1,5 L/ha (150 mL/hL) ali Göemar BM86 v odmerku 3,0 L/ha (300mL/hL) (opozorilo: ne mešati s fungicidom Syllit 400 SC) in ponoviti 1-2-krat v roku 48 ur. Pri jablani lahko uporabimo tudi regulator rasti Novagib v odmerku 0,5 L/ha (lahko skupaj z aminokislinami in FFS).

 

METROB

Biostimulanti – povečajo gostoto celičnega soka in na ta način zmanjšajo poškodbe celic.

Biostimulanti in različna organska gnojila so lahko izvlečki alg ali razni rastlinski ekstrakti, ki vsebujejo aminokisline, ogljikove hidrate, vitamine, mikro in sekundarna hranila. Omenjeni proizvodi so primerni tudi za regeneracijo rastlin po pozebi in drugih negativnih vplivih kot poškodbe od toče, neurij, bolezni in škodljivcev ter nepravilna uporaba škropiv in gnojil.

Proizvodi s takšno sestavo so: AlgoVital Plus, AminoVital, Naturamin, Basfoliar Spyra, Naturamin, ipd.

 

V kolikor so napovedane temperature do -1,5 °C, pa bi naj zadostovalo že enkratno tretiranje v dopoldanskem času, s spodaj navedenimi odmerki. Zelo priporočljivo je, da so temperature ob škropljenju okoli 7 °C, da lahko rastline absorbirajo aminokisline. Tekom dneva in večera se tvori toliko sladkorjev (zgostitev celičnega soka) v zelenih brstih, poganjkih in cvetovih, da preprečijo poškodbe in premostijo nočne in jutranje nizke temperature.

Zgoraj omenjena sredstva se uporabljajo samostojno po sledečih priporočilih:

Rasti Algovital Plus 5 l/ ha (50 ml/10 l vode)

AminoVital 3 l/ha (30 ml/10 l vode)

Naturamin 0,5 kg/ha

Basfoliar Spyra 1-3 L/ha

 

Navedbe so okvirne. Seveda so poškodbe odvisne tudi od trajanja nizkih temperatur in od razvojne faze in pozicije (depresija, odprta prevetrena lega,…) ter kondicijskega stanja gojene kulture.

 

JURANA

Uporaba biostimulantov na osnovi morskih alg in aminokislin vsaj 48 ur pred napovedano pozebo (npr. Amalgerol Essence 3,0 l/ha + Delfan Plus 1,5 l/ha + Trafos K 4L/ha)

Takoj po pozebi uporaba biostimulantov na osnovi morskih alg in aminokislin ter giberelinov za regeneracijo cvetov in razvoj plodov (kot npr.: Amalgerol Essence 3,0 l/ha + Delfan Plus 1,5 l/ha + Novagib 0,6 l/ha

Postopek po potrebi ponovimo pred napovedano pozebo in po pozebi. Z giberelini lahko škropimo 2x po 0,6 l/ha in skupno ne več kot 1,2 l/ha.

 

Kako bomo v letu 2024 uravnavali pridelek jabolk?

 

Najprej moramo preveriti, koliko cvetov imamo in v primeru škodnih dogodkov preverimo, koliko cvetov je pozeblo.

To storimo tako, da izberemo določeno sorto, prehodimo nasad in naberemo 20 cvetnih šopov (jemljemo jih v višini 120-150 cm). Vsak cvetni šop ima 5 popkov oz. cvetov, pregledamo in zabeležimo število pozeblih cvetov oz. popkov. Preštejemo tudi število socvetij na drevo, iz katerega si lahko približno izračunamo končni pridelek na ha. V primeru, da imamo število pozeblih cvetov veliko in smo v dvomih, lahko počakamo na odpadanje plodičev pri debelini 8-10 mm oz. (6-12 mm) in redčimo z benziladeninom ali metamitronom pri debelini plodičev do 15 mm.

Če ocenimo, da je cvetov preveč za naša drevesa ali ni bilo pozebnega dogodka, se lahko odločimo za strojno redčenje cvetov ali pa jih redčimo z desikanti.

 

Pri kakšnem cvetnem nastavku redčimo?

Lestvica ocenjevanja cvetenja (1 – 9):

− 1 – nič cvetnih šopov

− 2 – cvete le nekaj cvetnih šopov na koncih krajših enoletnih poganjkov (5–10 cv. šopov na drevo)

− 3 – cvete malo cvetnih šopov na koncih krajših enoletnih poganjkov

− občasno kakšen na večletnem lesu (skupaj 10 – 30 cv. šopov)

− 4 – cvete srednje veliko cv. šopov na konceh enoletnih poganjkov

− in srednje veliko tudi na večletnem lesu (skupaj 30–60 cv. šopov)

− 5 – srednje dobro cvetenje razporejeno po celotni krošnji (60–80 cv. šopov)

− 6 – dobro cvetenje razporejeno po celotni krošnji (80–100 cv. šopov)

− 7 – obilno cvetenje razporejeno po celi krošnji (100–150 cv. šopov)

− 8 – zelo obilno cvetenje velike večine potencialno cvetnih brstov (150–200 cv. šopov)

− 9 – belo cvetenje; cvetijo vsi razpoložljivi cvetni brsti, tudi lateralno razporejeni na enoletnih krajših poganjkih (nad 200 cv. šopov na drevo).

(Vir: Peter Zadravec: Uvajanje trajnostnih in visokostorilnih tehnologij v pridelavo jabolk)

 

Kaj imamo v Sloveniji na voljo v letu 2024 od kemičnih pripravkov?

Priporočila za kemično redčenje cvetja in plodičev jablan po sortah:

 

S kom katero sorto?

sorta

ATS

NAAm

NAA

METAMITRON

BA

BA+NAA

ELSTAR

1.

 

2.

 

3.

 

IDARED

1.

2.

3.

 

 

 

TOPAZ + BONITA

1. ALI

1.

 

 

3.

 

ZLATI DELIŠES+PINOVA+GALA + MAIRAC + BREABURN

1. ALI

1.

2. ALI

 

2. IN 3. PO POTREBI

 

FUJI

1.

 

 

 

2.

 

CRIPPS PINK

 

1.

 

 

2.

 

GRANNY SMITH

 

1.

 

 

 

2.

JONAGOLD

 

1.

2.

 

 

 

 

*pripravka Amid Thin ni možno več dobiti, uporabi se lahko, če ga imate na zalogi doma. Dobavljiv je pripravek Diramid.

**pomembne so vaše lastne izkušnje!!! Če imate s katerim pripravkom dobre lastne izkušnje, jim zaupajte!

***vedno preberite navodilo za uporabo in se ga držite.

 

Vremenski pogoji, v katerih fazah redčimo?

Pred tretiranjem dobro pregledamo nasad in ocenimo cvetni nastavek oziroma število oplojenih plodičev za vsako sorto in vsako lokacijo. Redčimo, če imamo v šopu več kot 2- 3 plodiče. Kadar je v spodnjem delu krošnje slabši cvetni nastavek, škropimo samo zgornji del krošnje.

Mlade nasade redčimo le s sredstvi iz skupine ATS.

Več dnevno oblačno vreme zelo poveča naravno redčenje.

Za uspešno kemično redčenje so zelo pomembni vremenski pogoji, predvsem temperatura. ATS dobro deluje pri suhem in toplem vremenu (idealno 18-22 °C), v vlažnem vremenu lahko povzroča ožige. Vsaj 4 ure po tretiranju naj ne dežuje.

Za amid so potrebne temperature nad 12 °C (bolje nad 15°C), pri temperaturi od 12 do 18°C se odmerek poveča za 25 %, med 18 in 22°C se uporabi priporočene količine, med 22- 27 °C se odmerek zmanjša za 25%, nad 27 °C se uporaba ne priporoča. Pomemben vpliv na delovanje ima počasno osuševanje, zato je priporočljivo tretiranje zvečer ali v vlažnem vremenu.

Za BA (Exillis, MaxCel) so optimalne temperature 20 -25°C uporabimo ga, ko je temperatura vsaj 18°C. Ker je boljše delovanje pri večji zračni vlagi in sončnemu vremenu, je bolje škropljenje opraviti zjutraj. Zaželeno je, da so ugodne temperature tudi še vsaj dva do tri dni po škropljenju.

Za pripravka Exillis, MaxCel so v navodilih količine za 1 m višine krošnje na ha, podobno kot to upoštevamo pri uporabi FFS.

Za metamitron (Brevis) morajo biti temperature pod 25°C.

 

Primeren čas za dovoljene pripravke

· V času, ko je oplojenih večina cvetov na dvoletnem rodnem lesu (dva dni odprti cvetovi v lepem in tri dni v slabem vremenu –začetek odpadanja venčnih listov na večletnem lesu) uporabimo pripravke ATS. Navodila proizvajalcev natančno preberite, ker morate upoštevati sorte, temperaturo in količino vode po ha! Pri sorti Breaburn lahko povzroča ožige. Slabo cvetoče nasade v tem času z ATS ne priporočamo redčiti.

· V času vrha cvetenja na daljših enoletnih poganjkih ponovno škropimo z ATS in s tem zmanjšamo možnost oplodnje manj kakovostnih cvetov. Škropljenje ponovimo na 2 do 3 dni (oziroma ponovno, dokler niso odprti vsi cvetovi). Cvetove na enoletnem lesu je potrebno preredčiti skoraj v celoti, ker so slabe kakovosti in se iz njih ne morejo razviti kakovostni plodovi. Pri bogatem cvetnem nastavku je zelo priporočljivo predvsem pri težko redčljivih sortah (Zlati delišes, Elstar, Gala, Fuji). Pripravek ATS se zelo priporoča za težko redčljive in izmenično rodne sorte. Škropljenje izvedemo na suh list, pri temperaturah 18 do 22°C, vsaj 4 ure pa ne sme deževati, da ne pride do ožigov.

· V času od polnega cvetenja na večletnem lesu do največ teden dni kasneje (debelina plodičev na dvoletnem lesu 4-6 mm, največ 7 mm ) redčimo z  NAA m pogovorno amidi. Debelino merimo vedno le na centralnih plodičih. Prepozna uporaba ima lahko prav nasproten učinek. Pri prezgodnji uporabi in prenizkih odmerkih poveča zavezanost plodov. Ne škropimo ob nevarnosti za infekcijo z ognjevko. Vremenske razmere močno vplivajo na uspešnost redčenja. Upoštevamo zgoraj navedena priporočila glede temperatur (12-25 °C) in škropimo, če je le možno zvečer.

· V času, ko so plodiči na dvoletnem lesu 7 do 16 mm veliki (10 do 20 dni po vrhu cvetenja) uporabimo pripravke na osnovi aktivne snovi -benziladenin (BA, N-fenilmetil-1H-purine-6amin), pripravki MaxCel, EXILIS To sredstvo vzpodbuja rast poganjkov, celične delitve in rast plodov. Ima pozitiven učinek na debelino plodov- pozor pri debeloplodnih sortah. Paziti je potrebno na ph škropilne brozge, ki naj bo 5-7 (predhodno dodajanje sredstev za zniževanjem ph v vodo). Pri ph nad 8,5 sredstvo ne deluje. V kolikor čakamo na primerno vreme 18 - 25 °C, najbolje sončno, ko je aktivna fotosinteza, moramo istočasno upoštevati, da je redčenje slabše pri večjih plodičih. Bolje je, da tretiramo zjutraj (višja vlaga) in da se temperature nato dvigajo in vsaj 4 ure po tretiranju naj ne bo dežja.

· V podobnem času, ko so plodiči na dvoletnem lesu nad 8 mm pa do 12, maksimalno 16 lahko uporabimo Metamitron (aktivna snov), pripravek BREVIS. Možno je 1 kratna ali 2 kratna aplikacija, učinkovitost redčenja se z več kratno aplikacijo poveča. Uporablja se tudi v hruškah. Povečuje kakovost in količino pridelka. Uporabljamo ga v nasadih v polni rodnosti z razvito krošnjo. Drugo redčenje opravimo na osnovi opazovanja trebljenja plodičev. Če je potrebno dodatno redčenje, uporabimo odmerek, ki znaša ¾ odmerka, uporabljenega ob prvem tretiranju. Interval med škropljeni naj bo od 5 do 10 dni, pri čemer moramo upoštevati omejitev glede velikosti plodov. Možno je prekomerno redčenje in ne deluje zanesljivo na povratno cvetenje.

 

Za konec še nekaj navodil in opozoril:

Kudus, Regalis PLUS

Uporaba priporočena od 4. leta starosti nasada dalje. Najpogostejše napake pri uporabi in napotki:

• Prepozna uporaba: prvič je potrebno škropiti ko sta razvita 2 do 3 listi, kar je pri nekaterih sortah že v rdeči popek

• Ne upoštevanje navodil za uporabo

• Mešanje s fitofarmacevtskimi sredstvi.

• Priporočljivo je uporaba na zgornji polovici drevesa

• le izjemoma celo drevo (prazna drevesa)

• vremenski pogoji: nad 15°C

• tretiranje vrha pod mrežo

Pri uporabi previsokih odmerkov bo naslednje leto lahko slabši cvetni nastavek. Ker včasih sovpada z uporabo sredstev za redčenje, vedno dajemo prednost tistemu, kar bolj potrebujemo.

 

GNOJENJE PREKO LISTA

Za dober sprejem in izkoristek listnih gnojil je potrebno, da je na drevesu poleg cvetja prisotno tudi listje.

Pri uporabi listnih gnojil bodite pozorni na sledeče:

- osnovno prehrano rastline dobijo iz rodovitnih tal (tekstura, struktura, T tal, vlaga, % humusa, vsebnost hranil,...)

- listna prehrana je dopolnilna prehrana in je ob neugodnih razmerah in v nasadih z obilnim cvetnim nastavkom nujna (npr.: urea 3-4 kg/ha, mikroelementi, aminokisline, sredstva za dvig odpornosti, +,.....)

- Urea se meša tudi z ostalimi listnimi gnojili

- Mono kalijev fosfat se sme mešati z ureo

- V kolikor v navodilih za uporabo mešanje z različnimi FFS ni natančno opredeljeno, se pred uporabo posvetujte s proizvajalci oziroma distributerji

- Sulfatne oblike gnojil so nekoliko manj agresivne kot nitratne oblike, najbolj agresivni so kloridi

- Delovanje oziroma prodiranje listnih gnojil je odvisno od temperature

- prodiranje gnojil v list je najboljše pri visoki zračni vlagi in T med dobro pri T med 15 do 20 ° C. V hladnejšem okolju je usvajanje slabše, pod 10 ° C ni smiselno , pri višjih temperaturah pa lahko prekomerne koncentracije soli povzroči poškodbe, ki se kažejo v obliki mrežavosti plodov ali ožigov listja. Količino dodanih gnojil je potrebno vedno prilagoditi tudi vremenskim razmeram, pri T nad 20 ° C odmerek zmanjšamo, nad 25 ° C ne izvajamo aplikacije foliarnih gnojil

- Mladi listi lažje usvajajo listna gnojila kot starejši

- Zaradi izgub, je koristno, da foliarno gnojenje opravljamo na suh list

Listno gnojila v priporočenih odmerkih naj bi se uporabljala pri aplikaciji min. 250 - 400 l/ha.

Priporočeni najvišji odmerki za jablano, ki jih priporoča literatura, znašajo:

Urea: spomladi: 4 -7 kg / ha

Urea – po obiranju 15 - 30 kg / ha

Kalijev nitrat: 3-4 kg / ha

Monokalijev fosfat: 3-4 kg / ha

Kalijev sulfat: 5-7 kg / ha

Kalcijev nitrat: 6-9 kg / ha

 

Na voljo je nova literatura:

Stanislav Tojnko (urednik): Uvajanje trajnostnih in visokostorilnih tehnologij v pridelavo jabolk

Peter Zadravec in Tatjana Unuk: Monitoring (prepoznavanje, spremljanje) in funkcija izbranih koristnih organizmov v nasadih jablan  https://doi.org/10.18690/um.fkbv.1.2023

https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-RIVJ56B8/21867229-6f38-4da6-b34a-abc190d3ab13/PDF 

 

ZAPISALA:

 mag. Urška Cvelbar, KGZ NM

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Trenutno ni aktualnih vsebin! Oglejte si vse dogodke.